E–mail: k_sh_crl@ukr.net
0472 31 69 16
вул. Ярослава Мудрого, 120

м. Корсунь-Шевченківський

РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ – НАЙПОШИРЕНІШЕ ЖІНОЧЕ ЗАХВОРЮВАННЯ

Більш ніж у три рази зросла кількість хворих на рак молочної залози. Учені не з’ясували, що викликає рак молочної залози, і лікарі рідко можуть пояснити, чому одна людина занедужує на нього, а інша – ні. Це захворювання також не інфекційне, ніхто не може заразитися ним від іншої людини.

Коли рак молочної залози виявляється на ранніх стадіях, у хворих ширший вибір варіантів лікування й вищі шанси повного одужування. Оскільки рак часто виникає в жінок, що не мають ніяких факторів ризику, то всім важливо періодично проходити огляд молочних залоз у лікаря, а за його призначенням – мамографію та щомісяця проводити самообстеження.

Мамограма – особливий вид рентгену. Вона відрізняється від флюорографії і рентгену інших частин тіла. Під час мамографії роблять два рентгенівські знімки кожної молочної залози – один у бічній проекції, інший – зверху.

У багатьох випадках мамограма показує наявність перемін до того, як її можна відчути пальцями.

Мамограма може також показати невеликі відкладення кальцію в молочній залозі. Скупчення крихітних часточок кальцію може бути ранньою ознакою раку.

Для встановлення діагнозу застосовують також:

  •  ультразвукову діагностику ; пункційну або аспіраційну біопсію ( пункційною голкою лікар бере рідину або невелику кількість тканини з ущільненням у молочній залозі ). Ця процедура може показати, чим заповнене ущільнення : рідиною ( кіста) чи щільною масою ( може бути рак), матеріал направляється в лаборраторію для перевірки на наявність ракових клітин.
  • – хірургічну біопсію – лікар видаляє частину, все ущільнення чи підозрілу ділянку залози. Патолог досліджує тканину під мікроскопом, з’ясовуючи, чи є в ній ракові клітини.

Фактори ризику.

  1. Вік : ризик захворіти на рак молочної залози збільшується з віком. Найбільш уразливі жінки після 50 років. Однак останнім часом це захворювання „ молодшає”.
  2. Початок менструацій у ранньому віці ( до 12 років).
  3. Пізня менопауза ( після 55 років).
  4. Спадковість : ризик захворювання на рак молочної залози вищий у жінок, чиї матері , сестри чи дочки перенесли його .
  5. Пізні пологи – після 30 років, частіше на рак молочної залози хворіють також жінки, що не народжували.
  6. Надмірна вага та вживання великої кількості жирів.
  7. Доброякісні зміни в молочній залозі, які можуть переродитися в злоякісні.
  8. У жінок, які вже перенесли захворювання на рак молочної залози, досить високий ризик його повторний рецидив .

Лікар – мамолог Юрій ГУМЕНЮК