Небезпечна інфекція проти якої немає ліків, але яку можна попередити

Поліомієліт – гостре вірусне захворювання, яке зумовлене поліовірусом та характеризується враженням ЦНС з виникненням парезів і паралічів. Дана хвороба може протікати безсимптомно або в гіршому випадку , призвести до інвалідності та смерті. Безсимптомна форма зустрічається у 70 % випадків, грипоподібні симптоми – 25 % випадків, паралітична форма (інвалідизуюча) – 5 % хворих на поліомієліт. Близько 5 % хворих помирають.

За інформацією ВООЗ епідемічна ситуація у світі є неблагополучною. В Україні критично низький рівень охоплення вакцинацією в певних областях, тому є загроза спалаху хвороби.

Передача збудника відбувається від людини (хворої або носія) до іншої людини через зараження фекалії та слину. Найчастіше збудник передається через брудні руки або інфіковану воду та їжу. Вірус може тривалий час зберігається у навколишньому середовищі та воді до 3-4 місяців, до 6 місяців – у випорожненнях. Гине збудник при кип’ятінні, під впливом дезінфікуючих засобів та УФО.
Інкубаційний період триває від 2 до 35 діб. Хвороба може перебігати без будь-яких проявів або мати грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль в горлі, нежить, блювота, проноси. Та найстрашніше – це розвиток, гострих в’ялих паралічів, які можуть виникати від декількох годин до 1-5 днів від початку захворювань. Частіше страждають праксимальні відділи кінцівок (м’язи рук, ніг) та м’язи тулуба. Захворювання супроводжуються зниженням тонусу м’язів та сухожильних рефлексів, але чутливість залишається збереженою. Небезпека в тому, що ураження дихальних м’язів може призвести до смерті. При одужанні після поліомієліту функція нервів і м’язів не відновлюється, що приводить людину до інвалідності. Так, як ліків від поліомієліту не існує, єдиним захистом є вакцинація. Якщо 95% людей в країні мають імунітет проти інфекційної хвороби, вона не поширюється. Такий імунітет називається колективним.

В Україні вакцинація від поліомієліту входить до переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень. Дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту у 2,4,6,18 місяців, 6 років, 14 років. Вакцинуємося, щоб попередити хворобу.

 

Лікар інфекціоніст Аліна ЗАДНІПРЯНА