Програма медичних гарантій-2021: пропозиції за напрямом вагітність та пологи

У Програмі медичних гарантій на наступний рік – новий пакет “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”.

У Національній службі здоров’я України відбулося перше засідання Робочої групи медичних експертів з питань розробки специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за напрямом вагітність та пологи за Програмою медичних гарантій у 2021 році.

Науковці, провідні акушер-гінекологи, а також керівники перинатальних центрів, пологових будинків і завідувачі пологових відділень обговорили та прийняли пропозиції за пакетом – «Медична допомога при пологах» та за новим пакетом у Програмі медичних гарантій-2021 “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”.

Медичні експерти обговорили та прийняли низку вимог до організації послуги для комплексного надання послуг матері та дитині.

Щодо пропозицій до ведення вагітності в амбулаторних умовах медичні експерти, зокрема, внесли пропозиції:
– динамічне спостереження за вагітними жінками, зокрема, контроль за станом здоров’я, повнотою обстежень, консультацій, та виконанням лікувально-профілактичних заходів, відповідно до галузевих стандартів в сфері охорони здоров’я;
– проведення мікробіологічного дослідження для виявлення носійства стрептокока групи В;
– проведення пренатального біохімічного скринінгу І триместру та ІІ триместру – за потребою;
– проведення інструментальних методів обстеження, відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
– своєчасне виявлення вагітних груп ризику (визначення групи ризику, виду ризику та оцінка його ступеню) з наступним дотриманням принципу регіоналізації при веденні вагітності в організації перинатальної допомоги відповідно до чинного законодавства;
– у разі потреби, скерування вагітної з екстрагенітальною патологією до інших спеціалістів для постійного спільного спостереження лікарем-акушером-гінекологом та лікарями-спеціалістами, наприклад кардіологом або ендокринологом, які працюють у закладі;

Експерти також  підтримали пропозицію щодо того, що надавачі медичних послуг мають забезпечувати організацію забору та транспортування біологічного матеріалу для проведення досліджень у закладі або іншими ЗОЗ на умовах договору та тих, що включено до інших пакетів медичної послуг.

Голова Робочої групи за напрямами “Медична допомога при пологах” та “Ведення вагітності в амбулаторних умовах” Олена Ковальова: “Цього року медична допомога при пологах визначена як пріоритетна послуга Програми медичних гарантій. І у 2021 році вона залишиться такою ж. Пріоритетність означає, що ми приділяємо особливу увагу цьому напряму, зокрема, оплачуємо надання такої допомоги за підвищеним тарифом і висуваємо до медзакладів певні вимоги щодо наявності в них необхідного обладнання та команди спеціалістів, здатних забезпечити цілодобову меддопомогу.

За даними електронної системи охорони здоров’я, майже всі пологи були проведені в закладах, які мають контракти з НСЗУ, та відповідають всім вимогам щодо надання якісних медичних послуг.

НСЗУ наступного року планує збільшити обсяг медичних послуг, які зможе отримати пацієнт за Програмою медичних гарантій. Тож впроваджуємо новий пакет  – “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”. В ході обговорень, на підставі пропозицій наших експертів,  ми удосконалюємо медичну допомогу даного напряму, яка має ставати більш якісною, безпечною та комплексною”.

Експертні медичні групи працюють за  підтримки Проекту USAID “Підтримка реформи охорони здоров’я».

Довідка.  У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.

У складі Робочих груп – лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.

Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.

У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.